HUS & HEM 2022

HUS & HEM mässan den 23-24 april i Kristianstad Arena!

Vi kommer att kontakta att kontakta er utställare som tidigare varit anmälda till mässor arrangerade av Eventmässan. Ni är alltid välkommen med er förfråga till oss på mejl eller telefon. Vi hörs!

 

// Cristofer & Elin

30233046_10155150632836193_761858587_o

 

HUS & HEM

2020 har varit ett tungt år för många, vi blickade med stor förväntan framemot att lägga året bakom oss, och se framemot att arrangera en mässa till våren 2021 i Kristianstad Arena. Tidigt i höstas började vi planera för hur vi skulle kunna säkerställa en mässa på ett säkert och bra sätt. Vad vi inte visste då var att läget skulle förändras och bli ens det värre för regionen vi tillhör.

 Vi har tagit beslutet att vi inte kan arrangera en mässa i april 2021 på ett säkert sätt gällande smittspridning, och inte heller med det lagar som satts upp i pandemins spår.

 Håll ut, vi kommer att komma tillbaka, och leverera regionens största mässa inom HUS & HEM.

 Varma hälsningar,

 Cristofer Silva, VD

Elin Troedsson, Projektledare

MÄSSAN INSTÄLLD!

HUS & HEM mässan den 4-5 april är inställd med anledning av Coronaviruset. Kristianstadsmässan jobbar just med förhoppning om att erbjuda mässan vid annat tillfälle.

Mässpartner – Garageportexperten

 Garageportexperten –  Sveriges mest valda expert.

”För oss är det en självklarhet att som en lokalaktör deltaga på ortens största mässa. En garageport köper du kanske bara en gång i livet. Därför ska du känna dig trygg när det väl är dags. Hos Garageportexperten hittar du marknadens starkaste varumärken och bredaste utbud. Vi erbjuder produkter av god kvalitet, service, tips och råd ger vi dig. På mässan kan ni även ta del av vårt sortiment av ytterdörrar, berättar Daniel Ring ägare för Garageportexperten Kristianstad”

Vi hjälper dig. Hela vägen.
Välkommen till Garageportexperten i Kristianstad.

 

 GP experten

Mässpartner – Everöds Elbyrå

Everöds Elbyrå – En kontakt som lönar sig!

Det har hänt mycket sedan 1965, året då företaget startade. Everöds Elbyrå är idag ett företag som jobbar väldigt mycket med förnybar energi. Vi är experter på värmepumpar och solceller, vilket även ger ett bra bidrag till vårt klimat. Något vi även utför är att vi installerar laddboxar för våra elbilar, en marknad som bara ökar.

Hus & Hem mässan uppskattar vi väldigt mycket.
Vi vill sprida budskapet hur viktigt det är med förnybar energi för både klimat och ekonomi. Självklart vill vi även ha mycket folk till vår monter, och att mässan flyttade till arenan ser vi bara som positivt. Vi har varit mässan trogna ända sedan den startade.

Vi ses! – Conny Nilsson Björling, VD Everöds Elbyrå

conny

Artister på mässan, 4 april & 5 april.

Lördagen 4 april kommer 2019 års succé tillbaka, stottsträdgårdsmästare John Taylor.

Och till söndagen den 5 april välkomnar vi matkreatören och TV-kocken Lisa Lemke.

Tjoloholm_4_2Lisa

(Bild: Blomsterlandet.se)

Anmälan till HUS & HEM 2020 är öppen!

Nu öppnar vi anmälan för 2020 års HUS & HEM mässa i Kristianstad Arena. Mässan äger rum lördag,söndag 4-5 april.

Hela 14.600 besökare kom och var del vid 2019 års mässa och över 100 utställare fanns på plats. Vi ser framemot er anmälan!

Väl mött, Cristofer & Elin

30233046_10155150632836193_761858587_o

UTSTÄLLARLISTA 2019

A

AnebyhusGruppen www.anebyhusgruppen.se

Andersson Garden www.anderssongarden.se

Arles Ostkaksbageri

AquaRent www.aquarent.se

Avloppsjouren www.avloppsjouren.se

B

Backagårdens Trädgård www.backagardenstradgard.se

BioKube www.biokube.se

Bjerre Skor www.bjerreskor.se

Björnes Delikatesser

Blomsterbergs sängar www.blomsterbergssangar.se

Blomsterlandet www.blomsterlandet.se

Bolist Broby www.bolist.se

Bosses Färg www.bossesfarg.se

Bygg & Snickeri i Kristianstad www.facebook.com/byggsnickerii/

C

C4 Energi www.c4energi.se

C4 Hus www.c4hus.se

Charlis Brygghus www.charlis.se

Circo

ComfortKudden

D

Darins Gelato www.darins.se

Denzab www.denzab.se

Diedenporten www.dieden-ekodoor.se

E

Ecodoor www.ekodoor.se

Elgiganten www.elgiganten.se

Elservice i Glimåkra www.glimakrael.se

Energirådgivarna i Skåne www.ekrs.se

Everöds Elbyrå www.everod-el.se

F

Fastighetsbyrån www.fastighetsbyran.com

Fiskarhedenvillan www.fiskarhedenvillan.se

Form & Struktur www.formstruktur.se

Formtrappan www.formtrappan.se

Forno Stenugnar www.fornostenugnar.se

G

Garageportexperten www.garageportexperten.se

Good Kitchen www.goodkitchen.se

Gärds Härads Bygg www.gardsharads.se

GöingeHem www.goingehem.se

Göinge Naturtrim www.goingenaturtrim.se

GöteneHus    www.gotenehus.se

H

Hantverksprogramet  Florist , Milnergymnasiet www.kristianstad.se/sv/barn-och-utbildning/gymnasieskola/gymnasieskolor/milnergymnasiet/program/hvflorist/

Hemrex www.hemrex.se

Hyrhöjden www.hyrhojden.se

Hyresgästföreningen www.hyresgastforeningen.se

HärjedalsKök www.harjedalskok.se

I

iaForm www.iaform.se

Inkasi www.inkasi.com

J

Jörgens Bonnaservice www.jörgensbonnaservice.se

Jörgens Skog & Trädgård www.jstab.se

K

K-fastigheter www.k-fastigheter.se

Kagans Buss www.kagansbuss.se

Klubbkompis www.klubbkompis.se

KoiKitchen www.koikitchen.se

Kong Design www.kongdesign.se

Kristianstad Rockfest www.kristianstadrockfest.se

Kristianstads Automobil www.kristianstadsautomobil.se

Kristianstad Pool & Spabad www.poolsidan.se

L

L-G:s Polkagriskokeri www.lgspolkagriskokeri.se

Lillö Djurklinik www.lillodjurklinik.se

Kundpartner www.kundpartner.se

Länsförsäkringar Göinge – Kristianstad www.lansforsakringar.se

M

Memira www.memira.se

MeraSkruv i Skåne www.meraskruv.se

Mimisis

Morups Fönster www.morups.se

N

Nilemarks Waterprocessor AB www.nilemarks.se

Nord Design www.norddesign.se

Nya Fönster & Montage www.nyafonstersyd.se

O

OBOS www.obos.se

OlivHus www.olivhus.se

Oswald kryddor www.oswaldkryddor.se

P

PA Entreprenad www.pasentreprenad.se

PartyLite www.partylite.se

Portcenter Syd www.portcentersyd.se

ProArb www.proarb.nu

R

Rinkaby Rör www.rinkabyror.se

Rosen Innovation www.roseninnovation.com

Rullux www.rullux.se

Råkoll www.rakoll.se

S

SA VVS www.savvs.se

Sector Alarm www.sectoralarm.se

Sjöbergs Bygg www.sjobergsbyggmaterial.se

Skandinaviska Ecotech www.ecot.se

Snapphane Chark www.snapphanechark.se

Snickaregården i Glimåkra www.snickaregarden.se

Spannbob www.spannbob.se

Sparbanken Skåne www.sparbankenskane.se

Stoby www.stoby.se

Sture Persson Måleri www.sturepersson.se

Stålberg Spis & Utemiljö www.spisochutemiljo.se

Swegon AB www.swegon.se www.cvc.se

Såg & Motor i Broby www.qctradgard.se/broby

Sösdala Design www.sosdaladesign.com

T

Tectorius www.tectorius.se

Tupperware www.tupperware.se

V

Velab Släpvagnar www.velabslap.se

Verisure www.verisure.se

Veteranpoolen www.veteranpoolen.se

von Bygg

Vä Kyl & Frysservice www.vakyl.se

Västkuststugan www.vastkuststugan.se

Vårda Hem Syd www.vardahem.se

Vårgårda Hus www.vargardahus.se

Y

Your Wellness Store www.yourwellnessstore.se

Z

ZenZo Design www.zenzodesign.se

Å

Åhus Sylt & Bär www.ahussyltochbar.se

Ångtvättbilen www.angtvattbilen.se

Ä

Ängavångens Ekgolv www.angavangen.se

Ö

Österlen Garden Show www.osterlengardenshow.se

Östra Göinge Kommun www.ostragoinge.se

Samarbetspartner – Garageportexperten

Sveriges mest valda expert, det är vår samarbetspartner Garageportexperten de.

”För oss är det en självklarhet att som en lokalaktör deltaga på ortens största mässa. En garageport köper du kanske bara en gång i livet. Därför ska du känna dig trygg när det väl är dags. Hos Garageportexperten hittar du marknadens starkaste varumärken och bredaste utbud. Vi erbjuder produkter av god kvalitet, service, tips och råd ger vi dig. På mässan kan ni även ta del av vårt sortiment av ytterdörrar, berättar Daniel Ring ägare för Garageportexperten Kristianstad”

Vi hjälper dig. Hela vägen.
Välkommen till Garageportexperten i Kristianstad.

Fotobeskrivning saknas.
Bilden kan innehålla: 1 person, sitter och utomhus

Kommunikationer

Kristianstad ligger bra till för både besökare och utställare. Resande med buss och järnväg har Yllan Mäss & Konferenscentrum på promenadavstånd från resecentrum/järnvägsstation.

Mässhallarna nås enkelt från E22. Från Kristianstad Airport tar det ca 15 minuter med bil till mässan. Man kan också använda lokaltrafiken busslinje 3 direkt till mässan.